Методичне забезпечення

ВИКОРИСТАННЯ    ІНТЕРАКТИВНИХ   ТЕХНОЛОГІЙ      НАВЧАННЯ  НА УРОКАХ ХІМІЇ.

 Теоретичне обґрунтування


У сучасній освіті актуальним є пи­тання оновлення навчально-ви­ховного процесу, який будується відповідно до потреб особистості та індивідуальних можливостей дітей, зростання їх самостійності та творчої активності. Необхідно організувати навчання відповідно до здібностей дитини, її здатності до навчання і таланту. Зміни не­можливі без застосування на уро­ках інтерактивних технологій, які грунтуються на діалозі, моделю­ванні ситуацій вибору, вільному обміні думками, авансуванні успіху. Вашій увазі пропонується теорія і практика використання інтерактивних технологій.

Останнього часу серед учнів знизив­ся інтерес до навчання. Школярі не вміють вчитися і долати труднощі пізнавальної діяльності. Навчан­ня — це нелегка праця, яка вимагає від учнів багатьох спеціальних нави­чок, чимало силі волі, без чого не­можливо досягти успіху в навчанні. На друге місце потрібно поставити об'єм та складність матеріалу, який треба засвоїти і запам'ятати.

Ще одна важлива причина неба­жання вчитися — убогість шкіль­ного життя і навчального процесу. Монотонність і одноманітність занять, діяльності вчителів, від­сутність швидкої зміни подій, яск­равих вражень і нових зустрічей та необхідність довгий час сидіти і майже не говорити — все це ро­бить шкільне життя нудним і неве­селим. Не стимулює бажання вчи­тися бідність і непродуманість ме­тодики й організації навчального процесу. Застарілість матеріаль­них засобів навчання (прилади, наочність) і відсутність нових значно знижують якість уроків. Школа відбиває в дітей бажання навчатися. Багато педагогів буду­ють урок за традиційною структу­рою, де переважають пасивні фор­ми роботи учнів.

Учні на таких уроках швидко сто­млюються не стільки від великих об'ємів матеріалу, скільки від не­досконалої технології уроку, від методичного одноманіття і пасив­ності. Вони не вчаться думати самі, звикають до того, що все да­ється в готовому вигляді.

Отже, назріло дуже серйозне про­тиріччя між фундаментальним, ге­неральним становищем уроку в системі освіти і байдужістю до нього в сучасних умовах. Одним зі шляхів подолання цього станови­ща є особистісне спрямування навчально-виховного процесу.

З яких би позицій ми не розглядали загальну освіту, будь-який її аспект так чи інакше повинен бути спря­мований на організацію і прове­дення ефективного уроку. Особистісний підхід до навчально-ви­ховного процесу передбачає певну переорієнтацію свідомості вчите­ля, погляду на особистість учня та на себе як цінність та самоцінність.  Особливо сприятливо діють на шко­лярів ситуації успіху, доброзичливий коментар відповіді на уроці, вклю­чення ігрових моментів у шкільні за­няття. Багато чого з переліченого тут можна реалізувати, використо­вуючи інтерактивні технології нав­чання. Сьогодні, коли перед шко­лою стоїть завдання розвитку осо­бистості, критичного мислення та гуманізації освіти, на уроках потрібно використовувати широ­кий спектр особистісно-орієнтова­них технологій. Навчання має  підпорядковуватися не повідом­ленню матеріалу й перевірці знань, а виявленню досвіду учнів щодо ви­кладеної вчителем інформації. Освітній процес на такому уроці повинен бути не стільки інформа­тивним, скільки розвивальним. На ньому учні не тільки слухають розповідь вчителя, а співпрацюють з ним у діалозі, висловлюють свої думки, діляться інформацією. Зав­дання вчителя — пропонувати свою точку зору з позиції наукового знан­ня, а не змушувати учня схилятися до своєї думки, розвивати критичне мислення школярів, що означає навчати здатності самостійно ана­лізувати інформацію; навчати вмін­ню бачити помилки або логічні по­рушення у твердженнях партнерів; аргументувати свої думки, змінюва­ти їх, якщо вони неправильні, праг­нути пошуку оптимальних рішень тощо. Ключову роль в особистісно-орієнтованій діяльності відіграє надання учневі можливості вибору для нього як суб'єкта діяльності спо­собів просування до мети.

    Сутність інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний про­цес відбувається за умов постійної, активної взаємодії усіх учнів. Це співнавчання, взаємонавчання  (ко­лективне, групове, навчання у спів­праці), де учень і вчитель є рівно­правними, рівнозначними суб'єкта­ми навчання. Воно ефективно [ сприяє формуванню цінностей, навичок і вмінь, створенню атмосфери і співпраці, взаємодії, дає змогу педа­гогу стати справжнім лідером дитя­чого колективу. Педагог виступає в ролі організатора процесу навчан­ня, лідера групи.

    Дослідження, проведені Націо­нальним тренінговим центром


       (США, штат Меріленд) у 80-ті роки XX ст., засвідчують, що інте­рактивне  навчання дає можли­вість збільшити відсоток засвоєння матеріалу, впливає  не лише на свідомість учнів, а й на його по­чуття, волю (дії, практику). Найменших результатів можна досягти за умов пасивного нав­чання (лекція — 5 %, читання –10 %), а найбільших — за умов інтерактивного (дискусійні гру­пи — 50 %, практика — 75 %, нав­чання інших або негайне застосу­вання знань — 90 %).

      Застосування інтерактивних тех­нологій вимагає старанної підго­товки вчителя та учнів. Вони по­винні навчитися успішно спілку­ватися, використовувати навички активного слухання, висловлюва­ти особисті думки, переконувати й бути переконливими й толерант­ними, розуміти інших, ставити за­питання і відповідати на них.

Кооперативна (групова) навчаль­на діяльність — це форма (модель) організації навчання в малих гру­пах учнів, об'єднаних спільною навчальною метою.

За такої організації навчання вчи­тель керує роботою кожного учня опосередковано, через завдання, якими він спрямовує діяльність групи. Кооперативне навчання відкриває для учнів можливості співпраці зі своїми ровесниками, дає змогу реалізувати природне прагнення кожної людини до спілкування, сприяє досягненню учнями вищих результатів за­своєння знань і формування вмінь.

Співробітництво, на відміну від конкуренції та індивідуальної діяльності, забезпечує:


  • вищий рівень досягнень і біль­шу продуктивність;
  • панування більш турботливих,  чуйних взаємин;
  • міцне   психологічне   здоров'я   дітей,   соціальну   компетент­ність  і самоповагу.

Суттєвими компонентами спів­робітництва є позитивна взаємоза­лежність, особистісна взаємодія, індивідуальна й групова під­звітність, навички міжособистісного спілкування і спілкування в невеликих групах, обробка даних про роботу групи.

Позитивна взаємозалежність

Це перший і найважливіший еле­мент у структуруванні кооператив­ного навчання. Коли позитивна взаємозалежність вибудована міцно, для всіх стає цілком зрозуміло, що:

а) зусилля кожного члена групи  потрібні і незамінні для успіху  всієї групи;

б) кожен член групи робить вне­сок у спільні зусилля групи.

Організація групової діяльності

Організовуючи групову діяль­ність, потрібно:


а) розподілити клас на групи з ме­тою досягнення конкретного   навчального результату;

б) змінювати склад групи залеж­но від змісту й характеру на­вчальних завдань;

в) визначити завдання для кожної  групи, яка розв'язує певну проб­лему (завдання може бути одна­ковим для всіх груп або різним за  змістом і процедурою виконан­ня);

г)  виконувати завдання в групі  в такий  спосіб,   щоб  можна  було оцінити індивідуальний   внесок кожного члена групи  окремо та групи загалом.


Оптимальною вважають групу з трьох-шести осіб. Групи з двох осіб (пара) забезпечують високий рівень обміну інформацією і низький рівень розбіжності думок. Групи з трьох осіб — найстабільніша гру­пова структура. П'ять осіб — опти­мальна кількість навчальної групи, але замала для особистого визнання.

     Об'єднання в групи вчитель може здійснювати на добровільних засадах або за результатами жеребкування.

Групи можуть бути гомогенними (однорідними), тобто об'єднаними за певними ознаками, наприклад за рівнем знань, або гетерогенними (різнорідними). Бажано об'єднувати в одну групу сильних, середніх і слабких учнів. Найчастіше парну і групову роботу проводять на етапі застосування знань.

 

Варіанти організації роботи груп

Залежно від змісту й мети навчан­ня можливі різні варіанти ор­ганізації роботи груп.

Діалог.

   Це спільний пошук група­ми узгодженого рішення, резуль­татом якого є підсумковий текст, перелік ознак, схеми тощо.

Клас розділяють на 5—6 робочих груп і групу експертів із сильних учнів. Група експертів складає свій варіант виконання завдання, стежить за ро­ботою груп і контролює час. По за­вершенні роботи представники від кожної робочої групи роблять на дошці або на аркушах записи. Ек­сперти фіксують спільні погляди, а на завершення пропонують узагальнену відповідь на завдання.

 

Синтез думок.

За метою та початко­вою фазою дуже нагадує попередній варіант групової роботи. Але після об'єднання в групи й виконання зав­дання учні не роблять записів на дошці, а передають свій варіант іншим групам. Ті доповнюють його своїми думками, підкреслюють те, з чим не погоджуються. Експерти зіставляють написане із власним варіантом, роблять загальний звіт, який обговорює весь клас.

 

Спільний проект

Завдання, які от­римують групи, мають різний зміст і висвітлюють проблему з різних боків. По завершенні ро­боти кожна група звітує і записує на дошці певні положення. В ре­зультаті з відповідей представ­ників груп складається спільний проект, який рецензує і доповнює група експертів.

 

Пошук інформації.

 Для груп роз­робляють запитання, відповіді на

які можна знайти в різних джере­лах інформації.

Учнів об'єднують у групи. Кожна група отримує запитання з теми уроку. Наприкінці уроку заслухо­вують повідомлення від кожної групи, які потім повторюються або доповнюються всім класом.

 

Коло ідей.

Метою є розв'язання гострих суперечливих питань, складання переліку ідей і залучен­ня всіх учнів до обговорення пос­тавленого питання. Застосовують, коли всі групи мають виконувати одне й те саме завдання, що скла­дається з кількох питань (по­зицій). Питання групи представ­ляють по черзі.

 

                                                     Акваріум.

Форма діяльності учнів ефективна для розвитку спілкуван­ня в малій групі, вдосконалення вміння дискутувати й аргументува­ти свою думку. Пропонується для учнів на етапі, коли вони мають певні навички групової роботи.

Фронтальні технології інтерактивного навчання

Мікрофон.

Надає можливість кож­ному сказати щось швидко по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи позицію.

Мозковий штурм.

 Мозковий штурм — це метод розв'язання проблеми, коли всі учасники розмірковують над однією про­блемою і «йдуть на неї в атаку». Мозковий штурм застосовують, коли треба мати кілька варіантів розв'язання проблеми.

Навчаючи — вчуся.

 Використо­вується під час вивчення блоку інформації і повторення вивченого. Застосування цього методу дає змо­гу учням взяти участь у переданні своїх знань однокласникам, уяснити загальну картину понять і фактів, що їх необхідно вивчити на уроці, а також викликає певні запитання й підвищує інтерес до навчання.

 

Ажурна пилка (робота в групах).

Вид діяльності, який дає змогу працювати разом, вивчати велику кількість матеріалу за короткий проміжок часу, а також допомагати один одному вчитися навчаючи.

 

Аналіз ситуації.

Застосовується  у вивченні гуманітарних дисциплін, коли потрібно аналізувати певні си­туації, випадки з життя: правові, історичні, моральні тощо, де стика­ються інтереси людей, життєві по­гляди, позиції. Таку ситуацію учні можуть аналізувати індивідуально, в парах, у групах або в загальному колі. Технологія навчає учнів стави­ти запитання, відрізняти факти від думок, виявляти важливі і друго­рядні обставини, аналізувати й при­ймати рішення.

Дискусія 

як засіб пізнавальної діяльності учнів

Дискусія — це широке публічне об­говорення спірної проблеми, яка:

а)  сприяє  розвитку  критичного   мислення;

б) дає змогу визначити власну по­зицію;

в) формує   навички   визначеної   власної позиції;

г)  поглиблює знання з обговорю­ваної теми.

 

Метод «Прес»

       Метод висловлювань має назву «Прес». Це означає, що в разі його застосування ваше вмін­ня переконувати стане значно ре­зультативнішим. Застосування цьо­го методу варто починати з навчан­ня учнів дискутувати. Він дає можливість навчитися формулюва­ти й висловлювати особисту думку з дискусійного питання аргументо­вано, в стислій формі, а також впли­вати на думку співрозмовників.

 

Дискусія «Телевізійне ток-шоу»

 

Метою технології є набуття учня­ми навичок публічних виступів і дискутувань, обстоювання влас­ної позиції, формування грома­дянської позиції.

 

Метод проектів

В основу цього методу покладено ідею побудови

навчання на активній основі, че­рез самостійну і практичну діяль­ність учнів, з урахуванням їхніх особистих інтересів. Характерною ознакою методу є органічна і пов­на узгодженість шкільного нав­чання з навколишнім життям, різноманітними інтересами дити­ни. Метод проектів є методом по­шуку. Він спрямований на розви­ток наукового мислення.

 

Тренінгові методи навчання

Тренінг — це форма проблемного навчання, що орієнтована на від­працювання і закріплення ефек­тивних моделей поведінки, мак­симально активну участь студен­тів (учнів), взаємообмін досвідом та використання ефективної гру­пової взаємодії.

Тренінг — це заплановані та систе­матичні зусилля з розвитку та вдо­сконалення знань, навичок умінь та установок людини за допомогою емпіричних засобів навчання. У ході тренінгу набуваються знан­ня та навички для ефективного ви­конання певного завдання.

Мета тренінгу — забезпечити лю­дину знаннями та вміннями, що необхідні для використання кон­кретних завдань.

Найбільш застосовані методи:

  1. групові дискусії;
  2. рольові ігри;
  3. психодрама та її модифікації;
  4. психогімнастика;
  5. метод конкретних ситуацій;

6)  міні-лекція;

7) мозкова атака..

ВИКОРИСТАННЯ    ІНТЕРАКТИВНИХ   ТЕХНОЛОГІЙ      НАВЧАННЯ  НА УРОКАХ ХІМІЇ.

 Теоретичне обґрунтування


У сучасній освіті актуальним є пи­тання оновлення навчально-ви­ховного процесу, який будується відповідно до потреб особистості та індивідуальних можливостей дітей, зростання їх самостійності та творчої активності. Необхідно організувати навчання відповідно до здібностей дитини, її здатності до навчання і таланту. Зміни не­можливі без застосування на уро­ках інтерактивних технологій, які грунтуються на діалозі, моделю­ванні ситуацій вибору, вільному обміні думками, авансуванні успіху. Вашій увазі пропонується теорія і практика використання інтерактивних технологій.

Останнього часу серед учнів знизив­ся інтерес до навчання. Школярі не вміють вчитися і долати труднощі пізнавальної діяльності. Навчан­ня — це нелегка праця, яка вимагає від учнів багатьох спеціальних нави­чок, чимало силі волі, без чого не­можливо досягти успіху в навчанні. На друге місце потрібно поставити об'єм та складність матеріалу, який треба засвоїти і запам'ятати.

Ще одна важлива причина неба­жання вчитися — убогість шкіль­ного життя і навчального процесу. Монотонність і одноманітність занять, діяльності вчителів, від­сутність швидкої зміни подій, яск­равих вражень і нових зустрічей та необхідність довгий час сидіти і майже не говорити — все це ро­бить шкільне життя нудним і неве­селим. Не стимулює бажання вчи­тися бідність і непродуманість ме­тодики й організації навчального процесу. Застарілість матеріаль­них засобів навчання (прилади, наочність) і відсутність нових значно знижують якість уроків. Школа відбиває в дітей бажання навчатися. Багато педагогів буду­ють урок за традиційною структу­рою, де переважають пасивні фор­ми роботи учнів.

Учні на таких уроках швидко сто­млюються не стільки від великих об'ємів матеріалу, скільки від не­досконалої технології уроку, від методичного одноманіття і пасив­ності. Вони не вчаться думати самі, звикають до того, що все да­ється в готовому вигляді.

Отже, назріло дуже серйозне про­тиріччя між фундаментальним, ге­неральним становищем уроку в системі освіти і байдужістю до нього в сучасних умовах. Одним зі шляхів подолання цього станови­ща є особистісне спрямування навчально-виховного процесу.

З яких би позицій ми не розглядали загальну освіту, будь-який її аспект так чи інакше повинен бути спря­мований на організацію і прове­дення ефективного уроку. Особистісний підхід до навчально-ви­ховного процесу передбачає певну переорієнтацію свідомості вчите­ля, погляду на особистість учня та на себе як цінність та самоцінність.  Особливо сприятливо діють на шко­лярів ситуації успіху, доброзичливий коментар відповіді на уроці, вклю­чення ігрових моментів у шкільні за­няття. Багато чого з переліченого тут можна реалізувати, використо­вуючи інтерактивні технології нав­чання. Сьогодні, коли перед шко­лою стоїть завдання розвитку осо­бистості, критичного мислення та гуманізації освіти, на уроках потрібно використовувати широ­кий спектр особистісно-орієнтова­них технологій. Навчання має  підпорядковуватися не повідом­ленню матеріалу й перевірці знань, а виявленню досвіду учнів щодо ви­кладеної вчителем інформації. Освітній процес на такому уроці повинен бути не стільки інформа­тивним, скільки розвивальним. На ньому учні не тільки слухають розповідь вчителя, а співпрацюють з ним у діалозі, висловлюють свої думки, діляться інформацією. Зав­дання вчителя — пропонувати свою точку зору з позиції наукового знан­ня, а не змушувати учня схилятися до своєї думки, розвивати критичне мислення школярів, що означає навчати здатності самостійно ана­лізувати інформацію; навчати вмін­ню бачити помилки або логічні по­рушення у твердженнях партнерів; аргументувати свої думки, змінюва­ти їх, якщо вони неправильні, праг­нути пошуку оптимальних рішень тощо. Ключову роль в особистісно-орієнтованій діяльності відіграє надання учневі можливості вибору для нього як суб'єкта діяльності спо­собів просування до мети.

    Сутність інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний про­цес відбувається за умов постійної, активної взаємодії усіх учнів. Це співнавчання, взаємонавчання  (ко­лективне, групове, навчання у спів­праці), де учень і вчитель є рівно­правними, рівнозначними суб'єкта­ми навчання. Воно ефективно [ сприяє формуванню цінностей, навичок і вмінь, створенню атмосфери і співпраці, взаємодії, дає змогу педа­гогу стати справжнім лідером дитя­чого колективу. Педагог виступає в ролі організатора процесу навчан­ня, лідера групи.

    Дослідження, проведені Націо­нальним тренінговим центром


       (США, штат Меріленд) у 80-ті роки XX ст., засвідчують, що інте­рактивне  навчання дає можли­вість збільшити відсоток засвоєння матеріалу, впливає  не лише на свідомість учнів, а й на його по­чуття, волю (дії, практику). Найменших результатів можна досягти за умов пасивного нав­чання (лекція — 5 %, читання –10 %), а найбільших — за умов інтерактивного (дискусійні гру­пи — 50 %, практика — 75 %, нав­чання інших або негайне застосу­вання знань — 90 %).

      Застосування інтерактивних тех­нологій вимагає старанної підго­товки вчителя та учнів. Вони по­винні навчитися успішно спілку­ватися, використовувати навички активного слухання, висловлюва­ти особисті думки, переконувати й бути переконливими й толерант­ними, розуміти інших, ставити за­питання і відповідати на них.

Кооперативна (групова) навчаль­на діяльність — це форма (модель) організації навчання в малих гру­пах учнів, об'єднаних спільною навчальною метою.

За такої організації навчання вчи­тель керує роботою кожного учня опосередковано, через завдання, якими він спрямовує діяльність групи. Кооперативне навчання відкриває для учнів можливості співпраці зі своїми ровесниками, дає змогу реалізувати природне прагнення кожної людини до спілкування, сприяє досягненню учнями вищих результатів за­своєння знань і формування вмінь.

Співробітництво, на відміну від конкуренції та індивідуальної діяльності, забезпечує:


  • вищий рівень досягнень і біль­шу продуктивність;
  • панування більш турботливих,  чуйних взаємин;
  • міцне   психологічне   здоров'я   дітей,   соціальну   компетент­ність  і самоповагу.

Суттєвими компонентами спів­робітництва є позитивна взаємоза­лежність, особистісна взаємодія, індивідуальна й групова під­звітність, навички міжособистісного спілкування і спілкування в невеликих групах, обробка даних про роботу групи.

Позитивна взаємозалежність

Це перший і найважливіший еле­мент у структуруванні кооператив­ного навчання. Коли позитивна взаємозалежність вибудована міцно, для всіх стає цілком зрозуміло, що:

а) зусилля кожного члена групи  потрібні і незамінні для успіху  всієї групи;

б) кожен член групи робить вне­сок у спільні зусилля групи.

Організація групової діяльності

Організовуючи групову діяль­ність, потрібно:


а) розподілити клас на групи з ме­тою досягнення конкретного   навчального результату;

б) змінювати склад групи залеж­но від змісту й характеру на­вчальних завдань;

в) визначити завдання для кожної  групи, яка розв'язує певну проб­лему (завдання може бути одна­ковим для всіх груп або різним за  змістом і процедурою виконан­ня);

г)  виконувати завдання в групі  в такий  спосіб,   щоб  можна  було оцінити індивідуальний   внесок кожного члена групи  окремо та групи загалом.


Оптимальною вважають групу з трьох-шести осіб. Групи з двох осіб (пара) забезпечують високий рівень обміну інформацією і низький рівень розбіжності думок. Групи з трьох осіб — найстабільніша гру­пова структура. П'ять осіб — опти­мальна кількість навчальної групи, але замала для особистого визнання.

     Об'єднання в групи вчитель може здійснювати на добровільних засадах або за результатами жеребкування.

Групи можуть бути гомогенними (однорідними), тобто об'єднаними за певними ознаками, наприклад за рівнем знань, або гетерогенними (різнорідними). Бажано об'єднувати в одну групу сильних, середніх і слабких учнів. Найчастіше парну і групову роботу проводять на етапі застосування знань.

 

Варіанти організації роботи груп

Залежно від змісту й мети навчан­ня можливі різні варіанти ор­ганізації роботи груп.

Діалог.

   Це спільний пошук група­ми узгодженого рішення, резуль­татом якого є підсумковий текст, перелік ознак, схеми тощо.

Клас розділяють на 5—6 робочих груп і групу експертів із сильних учнів. Група експертів складає свій варіант виконання завдання, стежить за ро­ботою груп і контролює час. По за­вершенні роботи представники від кожної робочої групи роблять на дошці або на аркушах записи. Ек­сперти фіксують спільні погляди, а на завершення пропонують узагальнену відповідь на завдання.

 

Синтез думок.

За метою та початко­вою фазою дуже нагадує попередній варіант групової роботи. Але після об'єднання в групи й виконання зав­дання учні не роблять записів на дошці, а передають свій варіант іншим групам. Ті доповнюють його своїми думками, підкреслюють те, з чим не погоджуються. Експерти зіставляють написане із власним варіантом, роблять загальний звіт, який обговорює весь клас.

 

Спільний проект

Завдання, які от­римують групи, мають різний зміст і висвітлюють проблему з різних боків. По завершенні ро­боти кожна група звітує і записує на дошці певні положення. В ре­зультаті з відповідей представ­ників груп складається спільний проект, який рецензує і доповнює група експертів.

 

Пошук інформації.

 Для груп роз­робляють запитання, відповіді на

які можна знайти в різних джере­лах інформації.

Учнів об'єднують у групи. Кожна група отримує запитання з теми уроку. Наприкінці уроку заслухо­вують повідомлення від кожної групи, які потім повторюються або доповнюються всім класом.

 

Коло ідей.

Метою є розв'язання гострих суперечливих питань, складання переліку ідей і залучен­ня всіх учнів до обговорення пос­тавленого питання. Застосовують, коли всі групи мають виконувати одне й те саме завдання, що скла­дається з кількох питань (по­зицій). Питання групи представ­ляють по черзі.

 

                                                     Акваріум.

Форма діяльності учнів ефективна для розвитку спілкуван­ня в малій групі, вдосконалення вміння дискутувати й аргументува­ти свою думку. Пропонується для учнів на етапі, коли вони мають певні навички групової роботи.

Фронтальні технології інтерактивного навчання

Мікрофон.

Надає можливість кож­ному сказати щось швидко по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи позицію.

Мозковий штурм.

 Мозковий штурм — це метод розв'язання проблеми, коли всі учасники розмірковують над однією про­блемою і «йдуть на неї в атаку». Мозковий штурм застосовують, коли треба мати кілька варіантів розв'язання проблеми.

Навчаючи — вчуся.

 Використо­вується під час вивчення блоку інформації і повторення вивченого. Застосування цього методу дає змо­гу учням взяти участь у переданні своїх знань однокласникам, уяснити загальну картину понять і фактів, що їх необхідно вивчити на уроці, а також викликає певні запитання й підвищує інтерес до навчання.

 

Ажурна пилка (робота в групах).

Вид діяльності, який дає змогу працювати разом, вивчати велику кількість матеріалу за короткий проміжок часу, а також допомагати один одному вчитися навчаючи.

 

Аналіз ситуації.

Застосовується  у вивченні гуманітарних дисциплін, коли потрібно аналізувати певні си­туації, випадки з життя: правові, історичні, моральні тощо, де стика­ються інтереси людей, життєві по­гляди, позиції. Таку ситуацію учні можуть аналізувати індивідуально, в парах, у групах або в загальному колі. Технологія навчає учнів стави­ти запитання, відрізняти факти від думок, виявляти важливі і друго­рядні обставини, аналізувати й при­ймати рішення.

Дискусія 

як засіб пізнавальної діяльності учнів

Дискусія — це широке публічне об­говорення спірної проблеми, яка:

а)  сприяє  розвитку  критичного   мислення;

б) дає змогу визначити власну по­зицію;

в) формує   навички   визначеної   власної позиції;

г)  поглиблює знання з обговорю­ваної теми.

 

Метод «Прес»

       Метод висловлювань має назву «Прес». Це означає, що в разі його застосування ваше вмін­ня переконувати стане значно ре­зультативнішим. Застосування цьо­го методу варто починати з навчан­ня учнів дискутувати. Він дає можливість навчитися формулюва­ти й висловлювати особисту думку з дискусійного питання аргументо­вано, в стислій формі, а також впли­вати на думку співрозмовників.

 

Дискусія «Телевізійне ток-шоу»

 

Метою технології є набуття учня­ми навичок публічних виступів і дискутувань, обстоювання влас­ної позиції, формування грома­дянської позиції.

 

Метод проектів

В основу цього методу покладено ідею побудови

навчання на активній основі, че­рез самостійну і практичну діяль­ність учнів, з урахуванням їхніх особистих інтересів. Характерною ознакою методу є органічна і пов­на узгодженість шкільного нав­чання з навколишнім життям, різноманітними інтересами дити­ни. Метод проектів є методом по­шуку. Він спрямований на розви­ток наукового мислення.

 

Тренінгові методи навчання

Тренінг — це форма проблемного навчання, що орієнтована на від­працювання і закріплення ефек­тивних моделей поведінки, мак­симально активну участь студен­тів (учнів), взаємообмін досвідом та використання ефективної гру­пової взаємодії.

Тренінг — це заплановані та систе­матичні зусилля з розвитку та вдо­сконалення знань, навичок умінь та установок людини за допомогою емпіричних засобів навчання. У ході тренінгу набуваються знан­ня та навички для ефективного ви­конання певного завдання.

Мета тренінгу — забезпечити лю­дину знаннями та вміннями, що необхідні для використання кон­кретних завдань.

Найбільш застосовані методи:

  1. групові дискусії;
  2. рольові ігри;
  3. психодрама та її модифікації;
  4. психогімнастика;
  5. метод конкретних ситуацій;

6)  міні-лекція;

7) мозкова атака..